تبلیغات
معلمی عشق است و هنر - شمارش معکوس برای پایان عصر شاتل ها
 
معلمی عشق است و هنر
ذهن ما باغچه است گل باید در آن کاشت
درباره وبلاگ


بس که در تدبیر فردا مانده ایم*

*با همیم اما چه تنها مانده ایم*

*در کلاس جمع و تفریق زمان*

*عاشق جمعیم ومنهامانده ایم*

***********************
مبادا آسمان بی بال و بی پر

مبادا در زمین دیوار بی در

مبادا هیچ سقفی بی پرستو

مبادا هیچ بامی بی کبوتر

***********************

ای خدای بزرگ به من کمک کن

تا وقتی می خواهم درباره

راه رفتن کسی قضاوت کنم

کمی با کفش های او راه بروم

(دکتر شریعتی)

مدیر وبلاگ : صادق حمادی
نویسندگان
خطاطی نستعلیق آنلاین
برچسبها


ناسا پرتاب آتلانتیس را برای 8 جولای تصویب کرد و گزارشی از برنامه های ماموریتی که برای همیشه به عصر فضایی شاتلها پایان می دهد را ارائه کرد.


آخرین پرواز شاتل روز جمعه 8 جولای ساعت 11:26 به وقت محلی (19:56 به وقت ایران) از پایگاه کیپ کارناوال در مرکز فضایی کندی در فلوریدا انجام می شود تا به این ترتیب آغازی برای پایان عصر شاتلها رقم بخورد.
"داگ هارلی"، خلبان آخرین ماموریت عصر شاتلها است. وی در خصوص این ماموریت به مزاح گفت: "پرواز شاتل به معنی هل دادن بیش از 2 هزار تن بار در فضا است. به نظرتان می رسد که این کار را به آسانی انجام می دهیم اما اصلاً اینطور نیست."

پس از حادثه شاتل کلمبیا که در فوریه 2003 هنگام بازگشت به زمین دچار سانحه دلخراشی شد که با مرگ 7 سرنشین آن پایان یافت، تمام ماموریتهای بعدی شاتلها متوقف شد. به این ترتیب تنها وسیله ای که فضانوردان را به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل می کرد، کپسول روسی سایوز بود.

مشکل کپسول سایوز این است که در هر ماموریت تنها می تواند سه سرنشین را به ایستگاه حمل کند. سرانجام در سال 2005 ناسا بار دیگر با پرتاب دیسکاوری، ماموریتهای فضایی شاتل را از سر گرفت و از آن زمان تا به امروز به مدت 6 سال پیاپی سه شاتل باقیمانده (دیسکاوری، اندیور و آتلانیس) را به ایستگاه فضایی فرستاده است. اکنون ناسا تنها چند روز به بستن آخرین سکوی پرتاب شاتلها پیش رو دارد.

قرار است آتلانتیس در این سفر "ماموریت سوخت گیری دوباره روباتیک" (Robotic Refuelling Mission) را به ایستگاه فضایی منتقل کند. این سیستم برای سوخت گیری ماهواره های فضایی آزمایش خواهد شد.
همچنین اتاقک چندعملکردی "رافائلو" که حداقل چهار تن وزن دارد از دیگر تجهیزاتی است که در آخرین ماموریت شاتل به ISS حمل خواهد شد.

سرنشینان این شاتل چهار فضانورد به نامهای "کریس فرگوسن" (فرمانده شاتل)، "داگ هارلی" (خلبان)، "رکس والهیم" و "سندی مگنوس" (مختصصان ماموریت) هستند که در ماموریت 12 روزه STS-135 برنامه های فشرده ای را انجام خواهند داد.

ویژگی آخرین پرواز شاتل در "لوگویی" است در روی این فضاپیما نقاشی شده است. این لوگو، طرحی در بزرگداشت 30 تاریخ شاتلها است.
ایده ساخت شاتلها را یک مهندس مرکز فضایی جانسون در هاستون به نام "بلیک دامسنیل" ارائه کرد. این دومین بار است که یک شاتل همراه با یک لوگوی نقاشی شده پرواز می کند.

اولین بار، در آخرین ماموریت شاتل اندیور اتفاق افتاد. در این ماموریت بر روی یکی از مخازن سوخت این شاتل که در اثر توفان کاترینا در سال 2005 آسیب دیده بود یک لوگو نقاشی شد.
نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها :


پیوندهای روزانه
پیوندها

فال حافظ


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :